pondělí 27. července 2015

Trávníkománie aneb Proč je sedmikráska plevel?

České dráhy měly donedávna ve svém firemním časopise rubriku "Co mi hlava nebere". Myslela jsme si, že do ní nemám čím přispět. Že už jsem velká a už je mi všechno jasné.

Ale není to pravda. Minimálně jednu věc mi opravdu hlava nebere. A to trávníkománii.

Proč je ve střední Evropě (ale nejen u nás, své by mohli povídat i v USA) tak důležité mít pečlivě udržovaný pažit, bez jediného barevného kvítku?

Údržba anglického trávníku je náročná a zahrada s ním pak vypadá spíš jako hřiště než malá louka. Proč nemít svoji hlavu a vykašlat se na "všeobecné mínění" o jediné správné podobě zahrady?

A být trochu "líný", nehubit plevel, nesekat každý narostlý centimetr a nechat trávník druhově bohatší. Budeme bohatší i my. O květy, o čas i o peníze ušetřené za nutnou zálivku, ošetřující přípravky...

Navíc, pečlivě udržovaný trávník je zelená poušť, kde skoro nic jiného kromě pár druhů travin nežije.

Proč nám vadí pampelišky, sedmikrásky, popence? Proč je místo, abychom se těšili z jejich krásných květů, považujeme za plevel? Bojíme se divočiny? Hmyzu, který ale potřebujeme?

Proč pěstovat na zahradě golfový trávník, proč nemít raději jedlý trávník? Golf za domem nehrajeme, ale jíme každý den. ;-)

Zahradníky lopotící se každý týden na zahradě se sekačkou. Ale bez sklizně. To je to, co mi hlava nebere.

Fotografie: *Psycho Delia*/Flickr.com, Licence: CC BY-ND 2.0

Žádné komentáře:

Okomentovat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...